10.4.2023 – Pozastaven příjem nových žádostí o toto poradenství. V omezené míře je možné využít poradenství v oblasti ochrany proti ZHN.

Poradenství v oblasti zajištění pitné vody při použití ZHN

Předpokládá se, že by více lidí zemřelo na následky pití nekvalitní vody než v důsledku válečného konfliktu. Zajištění pitné vody tedy představuje zásadní úkol nejen v případě použití zbraní hromadného ničení (ZHN), ale i při zhroucení civilizace například díky nějaké přírodní katastrofě s celosvětovým dosahem.

Zásoby balené vody mohou posloužit několik měsíců, ale potom by stejně bylo nutné mít dostatečný přístup k pitné vodě. Je celá řada postupů úpravy vody, které jsou závislé na teplotě vody, dostupné energii apod. Ale ani tyto postupy nemusejí být dostatečně účinné, pokud se podcení výběr zdroje vody. Výběru zdroje vody je tedy nutné věnovat velkou pozornost.

Na první pohled to vypadá velmi snadno. Přijde se k nějakému potoku či jinému zdroji vody, do nějaké nádoby se nabere voda a ta se nějakým způsobem následně upraví na pitnou. Například v mrazech se možnosti úpravy vody snižují. Když budeme počítat i s možným zamořením bojovými chemickými látkami a radioaktivním spadem, vše se ještě více zesložiťuje. Dezinfekce vody je v takových podmínkách neúčinná, a to platí i o převaření vody, použití keramických filtrů apod. Pomůže ale vybrat takový vodní zdroj, u kterého bude malé riziko jeho zamoření škodlivými látkami.

Nabízíme doporučení, z jakých vodních zdrojů v okolí Vašeho úkrytu by bylo vhodné za různých okolností nabírat vodu a jak ji následně bezpečně upravit.

Pro koho má poradenství význam

Toto poradenství má přínos pro toho, kdo by rád znal, jaké vodní zdroje (či jejich části) v jeho okolí by bylo vhodné používat v případě použití zbraní hromadného ničení a jak vodu následně upravit na pitnou.

Co se dovíte z poradenství

Obdržíte doporučení, jak v dané oblasti různými způsoby vhodně připravovat pitnou vodu s ohledem na různé podmínky. Rady dáváme podle toho, jak bychom sami za různých podmínek v dané oblasti postupovali, a dáváme i zdůvodnění, proč bychom se klonili k danému postupu, a ne k jinému. Získáte návod, kde by bylo vhodné nabírat vodu, jak ji následně přepravit, upravit a skladovat.

Průběh poradenství

Po obdržení potřebných informací (elektronicky, klasickou poštou, přes Uloženku, Zásilkovnu nebo po předchozí domluvě osobně) Vám sdělíme, kdy by pro Vás mělo být vše připraveno. K platbě budete vyzváni až těsně před vypracováním doporučení.

Srozumitelnost obdržených informací

Doporučením by měl dobře rozumět každý, kdo má ukončené základní vzdělání. V textech používáme cizí výrazy pouze tehdy, jestliže je to nezbytně nutné.

Potřebné informace

Potřebujeme znát vodní zdroje ve Vašem okolí do vzdálenosti 1–3 km (případně dále). Důležitou informaci představuje přesné umístění pramenů a studní. Dále je zapotřebí nám poskytnout seznam s polohou kritických objektů, pokud jsou do vzdálenosti 20–30 km od úkrytu, protože dobře znáte dané okolí. Jedná se o větší města (přibližně nad 100 000 obyvatel), chemičky, vodárny, velká průmyslová centra, plavecké a zimní stadiony, sklady hnojiv a pohonných hmot, rafinérie, elektrárny, civilní i vojenská letiště (i bývalá), radarová stanoviště, systémy protivzdušné obrany, vojenské základny a sklady munice, armádní protiatomové kryty, větší přehrady apod. Tyto podrobné informace nám umožní posoudit případný vliv okolního prostředí na blízké vodní zdroje.

Odpovědi na některé otázky

Mám na zahradě studnu s pitnou vodou, takže ji mohu považovat za spolehlivý zdroj pitné vody?

Studny patří mezi bezpečnější vodní zdroje, ale vodu by bylo vhodné před požitím upravit dezinfekcí, převařením apod. S rostoucím suchem některé studny vysychají, takže ne všechny studny jsou celoročně použitelné. U studny je ale také riziko, že se do ní mohou dostat škodlivé látky, především pokud pronikly do spodních vod. Je dobré důkladně zvážit vliv okolí na kvalitu spodních vod. Za určitých podmínek by voda ze studny vůbec nemusela být vhodná.

Řešila by problém s bojovými chemickými látkami částečně rozptýlenými ve vodě destilace?

Bylo by to jen částečné řešení. Některé bojové otravné látky by se destilací podařilo odstranit jen částečně. Kromě toho o energetické náročnosti procesu destilace nemá smysl mluvit.

Bydlím v oblasti, která je daleko od všech strategických cílů. Stačí mi na dezinfekci vody pouze UV lampa?

Může, ale také nemusí. Je zapotřebí mít dostatek náhradních baterií, ale nelze vyloučit poruchu tohoto zařízení. Kromě toho i oblast vzdálená od jakýchkoli strategických cílů může být zasažena například chemickým útokem při sestřelení rakety s chemickou náplní, a proto nelze tvrdit, že by nějaká oblast byla zcela bezpečná. Přesto je u ní mnohem menší riziko zasažení chemickým útokem, což ale nemusí platit o případném radioaktivním spadu.

Doba dodání

Doporučení se vypracovávají podle pořadníku a na řadu přijdete přibližně za 2–3 měsíce.
(10.4.2023 byl ukončen příjem nových žádostí o toto poradenství. V omezené míře je ještě možné využít poradenství v oblasti ochrany proti ZHN.)

Způsob dodání

Doporučení posíláme doporučeně Českou poštou nebo prostřednictvím Uloženky či Zásilkovny. Po předchozí domluvě je možné i osobní převzetí.

Platba

Platba probíhá bankovním převodem nebo po předchozí domluvě v hotovosti a žádost o zaplacení zasíláme až krátce předtím, než začneme zpracovávat doporučení. Po obdržení platby je přibližně během týdne vše odesláno nebo připraveno k osobnímu převzetí.

Cena

Cena za doporučení vhodného způsobu zajištění pitné vody v dané oblasti je 2 769 Kč (tato cena platí pro Českou republiku). Poštovné nebo osobní převzetí, po předchozí domluvě, je zdarma.

V případě zrušení objednávky před zaplacením se neúčtuje žádný poplatek. Při zrušení objednávky do dvou dnů po zaplacení je poplatek 20 %, do tří dnů 50 % a nad tři dny 100 % (v tomto případě bude vše doručeno).

Nákupem se vyjadřuje souhlas s obchodními podmínkami.